Dobry pracodawca w Łodzi – od krosna tkackiego do branży IT

Łódź od dawna kojarzy się przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i jego wpływem na podupadającą gospodarkę regionu. Specjaliści wiążą to z przeszłością historyczną, która miała ogromny wpływ na te tereny. Dzisiaj miasto to kojarzy się jednak coraz częściej z branżą sprzętów AGD i nowych technologii. Jak jest więc naprawdę? Czy można liczyć tu na dobrą posadę?

Statystyki z początku bieżącego roku nie były zbyt pomyślne – wśród największych polskich miast Łódź zajęła drugie miejsce, osiągając stopę bezrobocia w wysokości 12,6%. Liczba ta odpowiada ponad 40 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Przyczyny? Przede wszystkim upadek zakładów włókienniczych. W czasach PRL-u stanowiły one miejsce pracy dla wielu ludzi, jednak wraz z nadejściem wolnego rynku nie wytrzymały nacisku konkurencji. Sytuację pogorszyło także załamanie handlu z Rosją. Wiele osób, które straciły wtedy stałe zajęcia zarobkowe, nigdy już nie podniosło się z tego stanu. Mnóstwo młodych, wykształconych osób, wyjechało z miasta, nie widząc żadnych szans dla rozwoju kariery. Zjawisko to jest zauważalne także dzisiaj.

Wraz z upływem czasu stan gospodarki miasta zaczął ulegać zmianie. Dzisiaj na jego terenie działają trzy duże zakłady włókiennicze, dynamicznie rozwija się także infrastruktura, nowe technologie, czy logistyka. Domeną miasta stała się produkcja sprzętów AGD – działają tu przede wszystkim Merloni Indesit i Bosch/Siemens. Oprócz tego swoje siedziby otworzyło tu w ciągu ostatnich lat wiele innych znanych koncernów zagranicznych. Jak widać więc, pracodawców w Łodzi nie brakuje.

Jak odnaleźć się na tym rynku pracy? Przede wszystkim trzeba być mobilnym i gotowym do dokształcania się. W dzisiejszych czasach trzeba się często przekwalifikowywać, aby znaleźć dobrze płatną posadę. Same studia niestety nie przygotowują do codziennego życia i pracy zawodowej. Potrzebne jest doświadczenie. Żeby je zdobyć, często trzeba zaczynać od najniższych stanowisk, jednak z czasem przynosi to oczekiwane efekty. Jeżeli masz możliwość skorzystania z dodatkowych szkoleń, czy kursów, to nie wahaj się! Każda dodatkowa pozycja w twoim CV będzie dużym atutem.

Często sprawdzaj ogłoszenia – jeśli nie zgłosisz się szybko, może być za późno. Na twoje miejsce zjawi się mnóstwo innych osób o podobnych kwalifikacjach. Pracodawca w Łodzi nie będzie czekał specjalnie na ciebie. Właśnie dlatego ważne jest, aby być na bieżąco. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu, aby zabłysnąć wśród grona innych kandydatów. I nie zrażaj się, gdy zobaczysz, że dużo osób aplikuje na to samo stanowisko. To jeszcze nic nie znaczy. Ważne, aby nie dać po sobie poznać, że czegokolwiek się obawiasz. Pewność siebie to już połowa sukcesu.

Dobrych pracodawców w Łodzi jest sporo – od początku lat dziewięćdziesiątych dużo się tutaj zmieniło. Z nastawienia na jedną branżę miasto już dawno zrezygnowało. Teraz stara się dorównać innym aglomeracjom, godząc się na liczne inwestycje zagraniczne. Jest to ogromna szansa dla ludzi młodych i nie tylko. Czy z niej skorzystasz?